Kdy pít kávu a kdy nikoliv

Možná máte pocit, že lidé pijí kávu především ve chvílích, kdy se cítí unavení nebo ospalí. Dáte si ji a tím celá věda končí. Spousta lidí to tak dělá. Ale jak popisuji v tomto článku, ne vždy je to správně.

V následujících řádcích vycházím z mých odborných znalostí i vlastních zkušeností. Rád bych Vám předal několik cenných rad. Pití kávy může totiž přinést víc starostí než užitku.

Kdy pít kávu? Toť otázka

Po obědě

Italové, jakožto jedni z největších konzumentů kávy, si ji běžně dopřávají chvilku po obědě. Kofein obsažený v kávě podpoří lepší zpracování přijatých sacharidů, a navíc podpoří celkový relaxační rituál, kterým oběd zajisté je.

Pití kávy snižuje výskyt cukrovky druhého typu asi o 35 %. Tedy za předpokladu, že mluvíme o kvalitní kávě. Bez cukru a mléka.

Víte, že Finové drží světový rekord v pití kávy? Vypijí ročně asi 10 kilogramů kávy na osobu. My v České Republice asi 3 kilogramy. Druzí jsou Švédové, kteří vypijí něco okolo 8 kilogramů na člověka.

Před tréninkem

Káva umí skvěle povzbudit před tréninkem. Kofein dokáže stimulovat mozek ale i energizovat celý organismus. Ideální je začít cvičit asi dvě hodiny po jídle, po šálku dobrého espressa. Tato delší pauza zajistí, že káva bude nejúčinnější a vy z ní budete mít plný požitek.

Tip: můžete zkusit přidat do kávy lžičku másla nebo kokosového oleje a rozmíchat mixérem. Možná se Vám to zdá praštěné, ale účinky, kterých dosahuje kombinace tuků a kávy, jsou ohromující. Opět cca dvě hodiny po jídle a po 15 minutách jít trénovat. Nezapomeňte dostatečně pít.

Při učení nebo v práci

Neodmyslitelnou složkou pracovní produktivity, při které je třeba se soustředit, je káva. Opět bych doporučil kombinaci s kokosovým olejem nebo máslem, případně vysokoprocentní nešizenou smetanou. Nejenže se jedná o delikátní záležitost, ale taktéž vybičuje mozek ke skvělým výkonům!

Proč vyzdvihuji kávu a kokosový olej?

Lidský mozek je z 66 % tvořen mastnými kyselinami, tedy tuky. Kofein zase přímo podporuje mozkovou aktivitu. Spojíme-li tedy tyto dvě ingredience, náš mozek se dostane na vrchol produktivity.

GORILLA Coffee - smart balíček
Smart Balíček – GORILLA Coffee

Úžasný nápoj pro váš mozek a produktivitu na několik hodin

– vždy čerstvá zrnková káva prémiové kvality

– kokosový olej a káva podpoří mozkovou aktivitu na maximum

 

 S přáteli

Kvalitní káva může být pojidlem ve vztazích jak intimních, tak i přátelských či dokonce obchodních. Nad šálkem dobré kávy lze stejně tak dobře dojednat velkou obchodní zakázku, jako pobavit se s partou přátel i bez alkoholu, či prožít romantický večer.

Heslo tedy zní: „Piji kávu, tedy žiji.“

Kdy nepít kávu

Hned ráno

Pijete-li kávu hned z rána, paradoxně si nejvíce škodíte. Jak z hlediska energie, tak celkové zátěže těla. Pokud máte kávu jako nástroj k probuzení, najděte si raději nový způsob. Ranní káva je totiž výrazná zátěž pro organismus. Váš rozespalý mozek kofeinem stimulujete až příliš. Je to jako byste skočili do auta, nastartovali a hned šlápli na plný plyn. Auto se bude dusit a motor nebude fungovat optimálně. Stejně tak je to v těle.
Ráno si dejte nejprve 0,5 l čisté vody. Pak si dejte kvalitní čaj nebo kávové slupky zvané Cascara, či moji oblíbenou Moringu. První kávu si dejte až po 2-3 hodinách po probuzení. Sami poznáte rozdíl. Ta spousta energie vás překvapí.

Pod tlakem

Jste-li pod tlakem, zvyšuje se vám hladina stresového hormonu, kortizolu. A protože káva v našem těle určitým způsobem aktivuje organismus skrze jeho vystresování, produkci tohoto hormonu jen posílí.

Pokud kombinujete vysoké pracovní vytížení a časté pití kávy, což je docela běžné, zaděláváte si na syndrom vyhoření či přetížení nadledvin, které kortizol produkují. Proto je vhodné naučit se relaxovat a zbavit se faktorů, které vás do časového presu dostávají.

Když jste unavení

Pití kávy za účelem nakopnout se se nevyplatí ani když jste vyčerpaní či bez nálady. Tělo ví, kdy má dost a káva, která obsahuje stimulant kofein, by jej mohla zbytečně přetěžovat.

Prostě dejte tělu čas, kvalitní jídlo, pravidelný pohyb a odpočinek, aby se srovnalo samo.

Kávu nechte na dobu, kdy vám bude lépe a budete chtít podpořit své snažení nebo budete zvát milý protějšek na neoficiální první rande, na kávu.

Klíčová slova: gorilla coffee, káva, pití kávy, kdy pít kávu, neprůstřelná káva, káva s kokosovým olejem, chytrá káva, zrnková káva